Analiza energetske efikasnosti domaćinstava u Srbiji otkriva ključne izazove i rešenja za bolji kvalitet vazduha

Analiza energetske efikasnosti domaćinstava u Srbiji otkriva ključne izazove i rešenja za bolji kvalitet vazduha

Regionalna asocijacija vlasnika privatnih šuma Omorika (RAŠ Omorika) predstavila je sveobuhvatnu analizu energetske efikasnosti domaćinstava u Srbiji, fokusirajući se na subvencije za energetsku sanaciju stambenih objekata. Istraživanje, sprovedeno tokom jeseni 2024. godine, obuhvatilo je 328 domaćinstava iz 67 lokalnih samouprava, pružajući dragocene uvide o trenutnim praksama i izazovima u unapređenju energetske efikasnosti.

Ključni nalazi istraživanja

· Starost uređaja za grejanje: Čak 17% grejnih uređaja starije je od 20 godina, što značajno smanjuje efikasnost grejanja i povećava potrošnju energije.

· Loše navike: Samo četvrtina građana koji koriste drvo nabavlja ogrev u proleće. Ostali lože sirovo drvo koje značajno više zagađuje vazduh od suvog. Drvo se koristi u čak 47% domaćinstava.

· Energetsko siromaštvo: Gotovo 45% domaćinstava troši više od 10% prihoda na grejanje, što ih svrstava u kategoriju energetski siromašnih.

· Subvencije i barijere: Samo 7% građana je koristilo subvencije, dok 23% ne može da priušti ni minimalno učešće u troškovima neophodnim za energetsku sanaciju.

Problemi na terenu

Iako je stav velike većine građana prema programu subvencionisanja vrlo pozitivan, sama Analiza je otkrila niz prepreka u realizaciji programa subvencionisanja koje pružaju mogućnost da se program unapredi. Građani se suočavaju sa visokim cenama usluga izvođača, dugim procedurama i ograničenim budžetima lokalnih samouprava. Takođe, nedostatak registrovanih izvođača radova za određene vidove rada (pre svega postavljanje spoljne izolacije tj.fasada ) usporava realizaciju ključnih projekata.

Preporuke za unapređenje

U dokumentu su predstavljene konkretne preporuke, među kojima su:

1. Pojednostavljenje administrativnih procedura kroz digitalizaciju i automatizaciju procesa prijave.

2. Ciljano finansiranje ranjivih grupa, uključujući potpune subvencije za najugroženije.

3. Bolje planiranje na lokalnom nivou, uz prilagođavanje mera specifičnostima zajednica.

4. Unapređenje kapaciteta lokalnih samouprava kroz obuke i povećanje broja kadrova.

Značaj za budućnost

Podaci i preporuke iz ovog izveštaja imaju za cilj da unaprede politike energetske sanacije i podstaknu donošenje održivih rešenja za bolji kvalitet vazduha u Srbiji. Očekuje se da će realizacija ovih mera doprineti smanjenju emisija štetnih gasova, većoj energetskoj sigurnosti domaćinstava i uštedi do 30% energije.

Za više informacija i uvid u celokupan izveštaj, preuzmite dokument na dnu teksta.

 

Ovaj projekat podržan je kroz EKO-SISTEM program koji je nastao s ciljem da podrži reforme u zaštiti životne sredine u Srbiji aktivnijim uključivanjem organizacija civilnog društva i drugih aktera u društvu u sprovođenju pravnih tekovina Evropske unije. Program sprovode Mladi istraživači Srbije u periodu od 2020. do 2024. godine, a podržava Švedska.  Projekat “Građani čiste vazduh” je deo četvrtog ciklusa podrške i RAŠ omorika sprovodi ga od juna do novembra 2024. godine.

 

Mreža RAŠ Omorika sprovodi projekat „Građani čiste vazduh“ u sklopu EKO-SISTEM programa, koji realizuju Mladi istraživači Srbije, a podržava Švedska

 

Analiza podataka o energetskoj efikasnosti porodičnih kuća i stanova u Srbiji
Document PDF, 2.35 MB, 12 downloads, 16 Dec, 2024 10:52