Projekat „Od šuma za šume“

Projekat „Od šuma za šume“

Projekat „Od šuma za šume“ sprovodi Regionalna asocijacija vlasnika privatnih šuma „Omorika“ uz podršku Američke agencije za međunarodnu saradnju i Beogradske otvorene škole, a aktivnosti se sprovode na teritoriji Grada Užica, i opština Priboj i Bajina Bašta.

Cilj ovog projekta je da javnim zagovaranjem izazove promenu na nivou praksi odlučivanja u procesu usmeravanja namenskih sredstava Budžetskog fonda za šume. Fokus delovanja je na delu fonda koji pripada lokalnim samoupravama i koji se u ovom trenutku ne koristi na zadovoljavajući način.

Zato su najvažnije ciljne grupe kojima se obraćamo vlasnici privatnih šuma i lokalni donosioci odluka, a krajnji korisnici su građani u najširem smislu jer se kroz projekat dugoročno postiže pozitivna promena u načinu ulaganja u zaštitu životne sredine.

Sprovođenjem projekta očekuje se da budu ostvareni određeni rezultati, a to je pre svega da vlasnici privatnih šuma počnu aktivno da učestvuju u procesu usmeravanja sredstava fonda koji pridaju lokalnim samoupravama. Tokom projekta prikupljeni su i podaci o stavovima građana u pogledu prioriteta u korišćenju ovog fonda.


Definicija problema

Zlatiborski okrug je jedan od najšumovitijih regiona Srbije gde šume zauzimaju 45% teritorije, a 51% tih površina su privatne šume. Za svaki kubni metar posečenog drveta vlasnik private šume dužan je da na ime takse za posečeno drvo (narodni naziv “FUŠ”) uplati u Budžetski fond za šume iznos od 1,5 do 2 eura, a 30% ovako uplaćenog novca je prihod budžeta lokalne samouprave. Ovaj iznos vraća se kroz transfere u budžet lokalnih samouprava i predstavlja namenska sredstva te se mora (prema Zakonu o šumama) utrošiti na unapređenje stanja šuma, pre svega pošumljavanje i negu šuma.

Ovaj novac vraća se u masi drugih transfera (povrata) iz republičkog budžeta i lokalne samouprave uglavnom nemaju precizne podatke o iznosima iako je to moguće utvrditi. Regionalna asocijacija vlasnika privatnih šuma smatra da je legitimno da svaki vlasnik ima uvid i uticaj na usmeravanje ovog novca. U prethodnim godinama smo komunicirajući sa lokalnim vlastima shvatili da bi i lokalnim samoupravama bilo jednostavnije da uključivanjem građana kroz savete mesnih zajednica dobijaju povratnu informaciju o prioritetima i potrebama građana i na osnovu toga da usmeravaju ovaj novac nazad ka ruralnim sredinama.

Prilikom definicije problema koji želimo da rešimo konsultovali smo građanke i građane u ruralnim sredinama sa jedne strane i predstavnike lokalnih samouprava sa druge strane. Uočili smo da je trenutno stanje nepovoljno jer većina tog novca ili završi u nenamenskom trošenju ili se utroši za neke zelene potrebe u gradu, umesto da se vrati na selo za unapređenje stanja šuma, kako je zakonom namenjeno. Ovo uzrokuje da jedan broj ljudi ne želi da formalnim putem podnosi zahteve za odobravanje seče jer uplatu ovog novca vidi kao parafiskalni namet čime se povećava broj ilegalnih seča šuma.

Prethodni članak
Dodaj vrednost zajednici